Workshops

pdf_icon_1Program Booklet Available: Please click here to download

October 8th, 2016

W1 – Datasets and Performance Analysis in Early Vision
Organizers: M. Goesele, B. Jähne, K. Honauer, M. Waechter

W2 – Visual Analysis of Sketches
Organizers: Y-Z. Song, J. Collomosse, M. Sezgin, J. Z. Wang

W3 – Biological and Artificial Vision
Organizers: K. Ramakrishnan, R. M. Cichy, S. Ghebreab, H. S. Scholte, A. Smeulders

W4 – Brave New Ideas For Motion Representations
Organizers: E. Gavves, B. Fernando, J. van Gemert


October 9th, 2016

W5 – Joint Imagenet and MS Coco Visual Recognition Challenge Workshop
Organizers: W. Liu, G. Patterson, M. Ronchi, Y. Cui, T.Y. Lin, L. Zitnick, P. Dollar, O. Russakovsky, J. Deng, F-F. Li, A. Berg

W6 – Geometry Meets Deep Learning
Organizers: E. Rodolà, J. Masci, P. Vandergheynst, S. Fidler, X. Zhou, K. Daniilidis

W7 – Action and Anticipation for Visual Learning
Organizers: D. Jayaraman, K. Grauman, S. Levine

W8 – Computer Vision for Road Scene Understanding and Autonomous Driving
Organizers: J. Alvarez, M. Salzmann, L. Petersson, F. Kahl

W9 – Challenge on Automatic Personality Analysis
Organizers: S. Escalera, X. Baró, I. Guyon, H. J. Escalante

W10 – BioImage Computing
Organizers: P. Bouthemy, F. Hamprecht, E. Meijering, T. Pécot, P. Perona, C. Rother

W11 – Benchmarking Multi-Target Tracking: MOTChallenge
Organizers: L. Leal-Taixé, A. Milan, K. Schindler, I. Reid, S. Roth

W12 – Assistive Computer Vision and Robotics
Organizers: G. Medioni, G. M. Farinella, M. Leo, M. Trivedi

W13 – Transferring and Adapting Source Knowledge in Computer Vision
Organizers: W. Li, T. Tommasi, F. Orabona, D. Vázquez, M. López, J. Xu, H. Larochelle

W14 – Recovering 6D Object Pose
Organizers: T-K Kin, V. Lepetit, J. Matas, C. Rother, A. Leonardis, K. Walas, C. Steger, R. Kouskouridas

W15 – Robust Reading
Organizers: D. Karatzas, M. Iwamura, J. Matas, P. S. Kompalli, F. Shafait

W16 – 3D Face Alignment in the Wild & Challenge
Organizers: J. Cohn, L. Jeni, N. Sebe, S. Tulyakov, L. Yin

W17 – Egocentric Perception, Interaction and Computing
Organizers: G. Serra, R. Cucchiara, W. Mayol-Cuevas, A. Bulling, D. Damen


October 10th, 2016

W18 – Local Features: State of the art, open problems and performance evaluation
Organizers: J. Matas, K. Mikolajczyk, T. Tuytelaars, A. Vedaldi

W19 – Crowd Understanding
Organizers: F. Bremond, V. Libal, A. Cavallaro, T. Pajdla

W20 – Video Segmentation
Organizers: T. Brox, K. Fragkiadaki, F. Galasso, F. Li, J. M. Rehg, B. Schiele, M. Ying Yang

W21 – The Visual Object Tracking Challenge Workshop
Organizers: M. Kristan, A. Leonardis, J. Matas, M. Felsberg, R. Pflugfelder

W22 – Web­-scale Vision and Social Media
Organizers: L. Ballan, M. Bertini, T. Mensink


October 16th, 2016

W23 – Computer Vision for Audio-visual Media
Organizers: J-C. Bazin, Z. Zhang, W. Li

W24 – Computer VISion for ART Analysis
Organizers: J. P. Costeira, G. Carneiro, A. Del Bue, A. Elgammal, P. Hall, S. Lehmann, H. Brandhorst, E. Spratt

W25 – Virtual/Augmented Reality for Visual Artificial Intelligence
Organizers: A. López, A. Gaidon, G. Ros, E. Vig, D. Vázquez, H. Su, F. Perronnin

W26 – Joint Workshop on Storytelling with Images and Videos and Large Scale Movie Description and Understanding Challenge
Organizers: G. Kim, L. Sigal, K. Grauman, T. Berg, A. Rohrbach, A. Torabi, M. Rohrbach, C. Pal, T. Maharaj, A. Courville, B. Schiele